Gizemli bankacı hızlı çıktı

Ağustos 2 | Yazarı MinikHediye | Ekonomi -

İstanbul Park ihalesini kazanan “İstanbul MC Yarış” 10 yıl için 225 milyon TL’yi gözden çıkardı.

Sözleşme 2 hafta içinde imzalanacak

Formula 1 pisti olarak bilinen İstanbul Park’ın işletme ihalesini 9.1 milyon TL bedelle “İstanbul MC Yarış Sporları” şirketi kazandı. Ocak ayında kurulan şirketin patronu Sinan Akıman, finans sektörünün yakından tanıdığı bir isim. 18 yıl boyunca Garanti Bankası’nda görev alan Akıman, yılbaşında şirketten ayrılarak, ‘İstanbul MC Yarış’ı kurmuş. Şirketi pist işletmeciliği amacıyla kurduklarını belirten Akıman, “Ben bankada çalışırken de profesyonel yarışçıydım. Bu iş benim için bir rüyaydı. Yılbaşında 18 yıldır çalıştığım işimden ayrılarak bu işi kurdum. Adrenalin adrenalindir” dedi.

Körfez sermayesi geliyor
Bu operasyonun arkasında yabancı yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyumun bulunduğunu belirten Akıman, “Bunlar projeye artı değer sağlayacak yatırımcı grupları. Ancak anlaşma gereği isimlerini açıklayamıyoruz” dedi. Bu fon “İngiliz Ashmore mu?” sorusuna Akman, “Kesinlikle hayır” yanıtını verirken, yatırımcıların Körfez bölgesinden olduğu şeklindeki değerlendirmeye karşı çıkmadı. Yatırımcı grubunun içinde Avrupalı fonların da bulunduğu belirtiliyor.

‘Golf sahası eklenebilir’
Sinan Akıman arazinin farklı amaçlarla hatta atıl alanların golf sahası olarak da düzenlenebileceğini belirterek, “Projede büyük oranda atıl alanlar var. Bunların nasıl değerlendirileceğini önümüzdeki günlerde belirleyeceğiz. İhtimallerden biri de golf sahası olarak değerlendirmek yönünde” dedi. Şirketin dünya standardında bir yarış pistine imza atacağı, boş alanlara motor sporları için ilave pistler, konaklama imkanları, bankacılık hizmetleri, yeme-içme ve alış veriş kolaylıkları için yerler yapılacağı belirtildi.
Tesisin hem otomobil hem motorsiklet için açık olacağını belirten Akıman, “Fiyatlarımız şimdiki uygulamadan daha düşük düzeyde tutulacak. Bir eğitim akademisi de oluşturacağız. İstanbul Park olarak kendi yarışlarımızı düzenliyor olacağız” diye konuştu.

Konu başlıkları: , , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir